Ви дивилися
Каталог товарів
+38 (066) 106 80 38
Наша адреса
м. Дніпро, вул. Старокозацька, 31
Телефони
Графік роботи
  • Пн - Пт. с 9-00 до 18-00
  • Сб. с 10-00 до 16
  • Нд. вихідний
E-mail
Ми в соцмережах
Перейти до контактів
0 0
Каталог
Головна
Дивилися
8
Закладки
0
Порівняти
0
Контакти

Догляд та чищення зброї

Догляд та чищення зброї

Давати будь-які конкретні поради стосовно догляду за зброєю виявляється складним завданням, оскільки її власник має власні навички та уподобання. Власники зброї часто вважають свій підхід єдино правильним, оцінюючи інші як помилкові. Однак, ми не будемо намагатися нав'язувати наш "єдино вірний" спосіб догляду за зброєю. Замість цього, ми надамо декілька порад. Любителям високоточного стрільби притаманне критичне мислення, здоровий глузд і науковий підхід у всіх аспектах їхньої діяльності.

Тому вміти і знати чим і як чистити і змащувати зброю- так само важливо, як і вміти з неї стріляти. І неважливо, це буде АКМ чи Barret MRAD- забруднення у обох зразках буде однакове за мінімальними відмінностями.

Час для догляду за зброєю прийде після кожної стрільби, або не рідше ніж раз на місяць. За бажанням - навіть щодня. Догляд включає такі етапи:

1. Подолання ствола та механізмів.

2. Змащування.

3. Захист від корозії.


Проведемо чистку

За старовинною військовою приказкою, зброя, яка сьогодні вистрілила, повинна бути очищена до заходу сонця. І це не просто настрій - у військових набоях іноді все ще зустрічаються так звані "корозійні" капсули, склад яких спричиняє осідання солей, що викликає майже миттєву корозію сталі. Тому якщо ви стріляєте такими набоями і немає часу відповідно очистити, то промийте зброю хоча б водою, щоб змити цю сіль.

У комерційних набоях використовуються виключно некорозійні капсули. Але зброю все одно потрібно чистити. І бажано не відкладати цей процес надовго. Більшість стрільців починають його ще на стрільбищі.

Отже, очищення

Для безвідмовної роботи зброї у ній не повинно бути чужих тіл, рідин і речовин. Але звідки вони там можуть з'явитися? Ну, з піском і пилюкою все і так зрозуміло - надувається вітром, накидається пострілами з землі. Також всередину зброї проникають дощ, роса та конденсат. Тож доводиться все це регулярно чистити. Але це досить очевидно, на нашу думку, тож ганчірка та мастило вам на допомогу.

Цікавіше із забрудненнями, що утворюються під час пострілу.

1. Продукти горіння капсульної речовини. Найбільш хімічно агресивний вид нагару.

2. Продукти горіння пороху. Сучасні бездимні порохи- складні хімічні сполуки, яки мають не лише під час горіння створювати необхідний тиск, а й забезпечити рівномірну швидкість горіння, бути стабільними тривалий час і мати найменьшу можливу термрзалежність від коливань температури. Тому продукти їх горіння агресивні і негативно впливають на зброю.

3. Мідь або латунь. Це метали оболонки кулі, які частково вкривають внутрішню частину ствола під час здійснення пострілу. Якщо їх не видаляти- вони зменшують глибину нарізів ствола та позбавляють зброю купності.

4. Свинець. Під час пострілу в місцях найбільшого діаметру кулі оболонка стирається о поля нарізів до свинцевого осердя. І цей свинець також вкриває ствол в середині.

До купи патронник забруднюється латунню, двома типами нагару, а у випадку з вкритим лаком гільзами, продуктами горіння цього лаку. І, якщо його не чистити- через деякий час гільзи будуть просто застрягати в патроннику, особливо при роботі з напів та повністю автоматичною зброєю.

У випадку з газовідвідними системами, нагар залишається в цих системах і потрапляє в ствольну коробку, особливо при використанні саундмодераторів.

 І все це треба ретельно чистити.

Щоб відчистити від нагару зброю, вам знадобляться:

Хімічні розчинники та очисники

Механічні інструменти для чистки

На радість стрільцям, сучасних ефективних розчинників саме для зброї промисловість виробляє просто величезну кількість, і вибір тут зараз колосальний. Можна вибрати серед них і такі, що майже нічим не тхнуть. Це важливо, щоб зимовими вечорами дружина не виганяла вас із вашим залізом та хімікатами з теплої хати на промерзлий балкон

Перерахуємо лише деякі популярні універсальні розчинники: Shooters Choice MC#7, Bore Tech Eliminator, Milfoam Forrest, Hoppe's No.9, Butch's Bore Shine, M-PRO 7, Robla Solo MIL, KG1 і т.д.

Замість спеціалізованих розчинників, відсутність яких можна скомпенсувати шляхом використання автомобільних очищувачів карбюратора або контактів в разі нагальної потреби, можна звернутися навіть до старих і перевірених засобів, таких як гас (керосин) або навіть бензин. Однак, варто уникати таких заміщень, якщо це можливо.

Щодо чищення ствола, тут є різноманітні засоби, такі як нейтральне та лужне мастило, пінки, гелі, спеціальні абразивні і полірувальні пасти та багато іншого. Вибір такий великий, що очі розбігаються. Рекомендуємо обирати з того, що доступно вам.

Досвідчені зброярі стверджують, що вони бачили більше пошкоджених стволів від неправильної чистки, ніж від використання хімічних засобів. Це стосується саме механічних інструментів.

Є кілька важливих правил для чищення високоточної зброї, які варто запам'ятати та дотримуватися, щоб ваш ствол прослужив вам довго і надійно:

1. Використовуйте лише цілі сталеві шомполи з пластиковою або карбоновою оболонкою. Діаметр шомпола повинен бути близьким до калібру ствола. У ручці шомполу повинен бути підшипник для вільного обертання. Рекомендовані марки шомполів: Dewey, Tipton, Pro Shot. Також можна використовувати готові набори. 

2. Чистка ствола проводиться тільки з казенної частини, тобто з патронника. Щоб уникнути пошкоджень дульного входу, використовуйте спеціальну вставку-направляючу в патроннику. Якщо вона відсутня, можна використовувати стріляну гільзу з розсвердлиним під діаметр шомпола капсульним гніздом.

3. Якщо конструкція зброї не дозволяє чистити з патронника, ні за яких обставин не чистіть зброю з дульного зрізу без спеціальної направляючої, що захищає дульний зріз. Один недбалий рух, і прецізність зброї може бути втрачена. Будь-яке пошкодження дульного зрізу може призвести до втрати точності стрільби.

4. Заборонено використовувати сталеві щітки та насадки. Допускається використовувати насадки з латуні, міді, бронзи або алюмінію.

5. Крім шомпола та направляючої, потрібні дві основні насадки: бронзовий щітка і вішер для патчів.

Щітка потрібна для видалення нагару після використання розчинника. Патчі, тобто шматки тканини, змочені розчинником і розміщені на вішері, допоможуть вивести з каналу ствола усю брудноту, яка накопичилася після використання щітки. Крім спеціальних підготовлених патчів, можна використовувати вирізані вручну шматочки тканини або косметичні диски. Головне, щоб вони не залишали окремих ниток.


Чистка

Типовий алгоритм чистки досить простий. Заливаєте у ствол обраний розчинник або змочуєте канал ствола кількома патчами з розчинником - чекаєте кілька хвилин, поки подіє - тоді працюєте йоржиком. Хоча б десяток повільних "фрикцій", з повним виведенням йоржику з дульного зрізу перед його обережним поверненням назад (інакше його бронзові щетинки будуть швидко ламатись та відпадати). Зауважте, що деякі виробники стволів (наприклад, Bartlein) не рекомендують втягувати йоржик і взагалі будь-що назад через дульний зріз через ризик його пошкодження.

Щоб з йоржика не бризкав розчинник і бруд, можна надіти на ствол пластикову пляшку або пакет. Не поспішайте, але й не залишайте у стволі розчинники довше, ніж на 10-15 хвилин. Щоб змити та видалити розчинник, використовують очисники або нейтральні мастила.

Після йоржику наступає черга патчів. Нанизуєте один на вішер, змочуєте очисником чи мастилом і проштовхуєте по стволу. Після виходу з дульного зріза брудний патч одразу ж знімаєте, і обережно повертаєте шомпол порожнім. Вішер при цьому повністю виходити з дульного зрізу не повинен.

Якщо при намаганні проштовхнути патч по стволу ви зустрічаєте сильний опір, краще одразу зупиніться. Обережно вибийте патч, що застряг у стволі, шомполом із дульного зрізу. Надалі використовуйте патчі меншого розміру.

Так повторюєте до тих пір, поки патчі не почнуть виходити чистими. Не забувайте протирати і очищати від розчиннику та бруду сам шомпол. Якщо ж розчинник потрапляє на руки або ложу гвинтівки, одразу ж змивайте його водою. І дивіться, щоб не дай Боже не потрапило в очі! А також не забувайте про токсичність розчинників.

Найзавзятіші борці з брудом виконують увесь цей танок з шомполом, йоржиками і патчами по 2-5 разів, але на нашу думку це зайве. Взагалі, кількість проходів шомполом по стволу варто звести до мінімально необхідної. Нехай на чистоту вашої зброї працює перш за все сучасна хімія, а не фізичні вправи.

Є ще один аспект чистки ствола, щодо якого серед стрільців ведуться жваві дискусії. Це так зване розміднення. Куля, просуваючись своєю оболонкою по нарізам, залишає у каналі ствола сліди з міді. Більшість стрільців вважає це забрудненням і використовує спеціальні хімічні засоби для його повного видалення. Меншість вважає омідніння ствола безшкідливим і закликає не звертати на це увагу, стверджуючи, що ствол виходить чистим після 3-20 пострілів для досягнення оптимальної кучності. А якщо залишити мідь в стволі, то, на їхню думку, це сприятиме підтриманню пікової кучності протягом сотень пострілів.

Ми особисто користуємося такою комбінацією універсальних розчинників, яка практично повністю розчиняє мідь без потреби в окремих потужних засобах. Але, на нашу думку, тут не може бути однозначної відповіді. Стволи різних гвинтівок різні і проявляють себе по-різному. Деякі найкраще стріляють тільки в абсолютно чистому стані, інші, навпаки, після кількох пострілів-забруднників. А який у вас? Не вірте усім порадам безпосередньо, проводьте власні експерименти".

Змащування ствола


Після закінчення видалення забруднень через ствол проходять кілька патчів, змочених у мастилі - для збереження. Але перед пострілом мастило з каналу ствола обов'язково потрібно видалити!

Мастило, так само як будь-які інші рідини, не стискається під впливом високого тиску, і якщо кулі повинні "продиратись" не тільки через вузький канал ствола, але й через шар мастила, сталь ствола може не витримати тиску і трохи поступатись в цьому місці. Все це нарешті призводить до втрати точності стрільби. Тому перед першим пострілом завжди переконайтесь, що канал ствола абсолютно чистий і абсолютно сухий. На полюванні також не завадить захистити канал ствола від потрапляння бруду та води чимось на зразок презервативу.

Крім ствола та патронника, який також обов'язково потрібно добре вичистити щіткою (діаметр її залежить від розміру гільзи), є ще одне місце, де чистота критично важлива. Це так званий простір за бойовими упорами - місце, куди входять виступи затвору для його закріплення. Цей простір дуже незручний для чищення, але вам потрібно буде вигадати спосіб, як до нього досягти, оскільки бойові упори як на затворі, так і в ресивері мають бути завжди абсолютно чистими. І трохи змащеними, звісно. Тут можуть знадобитись пінцет, зубна щітка або будь-що, що допоможе вам забезпечити повну чистоту.

До вашого набору може стати в пригоді так звана "протяжка" Boresnake. Це особливий шнур зі вплетеними бронзовими щетками, який протягується через ствол замість чистильної палиці з щіточкою. Часто їх мають декілька штук: одну для полевого чищення перед стрільбою, іншу - після стрільби. Протяжки Boresnake не займають багато місця, є доступними і досить зручними для будь-якого стрільця. Якщо вони забруднились, їх достатньо просто випрати з милом. Також існують більш складні полеві набори для чищення.

Стосовно очищення інших частин зброї

Тут саме час скористатись розумом. Ви бачите бруд або пісок на спусковому механізмі? Продути їх очисником або стисненим повітрям, а потім надмірно змастити вісі УСМ. Для цього можна використовувати ватні палички. Ви помічаєте нальот, мідь або застарілу змазку на затворі? Позбутися їх. Особливо це стосується самозарядної зброї. Тут допоможе зубна або бронзова щітка. Але навіть у випадку з болтовою гвинтівкою час від часу розбирати й чистити затвор. Також не забувайте перевірити магазин і, за необхідності, його очистити та надмірно змастити пружину.

Загалом, що стосується змащування, то тут дуже важливо "не переборщити з маслом". Масло може зіпсувати кашу, а занадто багато мастила легко призведе до несправності. Часті випадки таких проблем спостерігаються в морозний період або у пісчано-пиловій місцевості. Тому будь-яке змащування треба виконувати так: нанесли, розподілили, і витерли надлишок ганчіркою. Шар мастила, що лишився на металі, буде цілком достатнім як для змащення, так і для запобігання корозії.

Захист від корозії

У цьому є кілька важливих деталей. По-перше, якщо ви проживаєте у вологому або "солоному" кліматі, краще вибрати зброю з нержавіючої сталі або з відповідним захисним покриттям. Також слід регулярно очищувати її хоча б раз на два тижні, навіть якщо не використовуєте, оскільки нержавіюча сталь також володіє певною схильністю до корозії. Корисними можуть бути сейфи з вбудованими осушувачами або просто великі пакети силікагелю. По-друге, для надійного й тривалого захисту від корозії існують спеціалізовані засоби, якими слід користуватися, якщо збираєтеся зберігати зброю надовго у сейфі.

Нарешті, навіть якщо ви знаходитесь подалі від морів і океанів, не залишайте зброю в чохлі на тривалий час після поїздки. Корозія на вологій сталі з'являється набагато швидше, ніж ви можете собі уявити - і поролон та м'які прокладки чохлів мають властивість залучати вологу навіть з повітря. Тому завжди витягуйте зброю з чохлів одразу після транспортування. І не затягуйте з очищенням.

Зброя вимагає поваги та охайного ставлення. Якщо хочете, щоб вона служила вам довго та надійно - доглядайте за нею ретельно і вчасно.

 

догляд, чистка, зброя, рушниця, мастило, патчі, догляд за зброєю